תשלומי מכס

מכס1

תשלומי מכס ומיסים על קניות אונליין מחו''ל

קונים באתרי קניות אונליין מחו”ל? קונים מתחילים? אחד הדברים הבסיסיים שעלינו לבדוק טרם רכישת המוצר הוא עלות המס (אם יש כזאת) על מנת שנוכל לדעת מהו המחיר הסופי שעלינו לשלם (בתוספת התשלום על המשלוח). לשם כך הכנו עבורכם מדריך מקיף עם כל הפרטים שחשוב לדעת אודות תשלומי מכס ואשר מיסים בעת רכישת מוצרים אונליין מחו”ל.

טבלת מכס, מיסי קניה ומע"מ 2020

מתי נשלם מכס?

קניה עד 75$

בטווח מחיר זה יש פטור מתשלום מיסים כלשהם. יש לציין כי תשלום המיסים מתייחס לעלות המוצר עצמו בלבד כך במידה ורכשתם מוצר שעלותו מתחת ל-75$ איך תוספת תשלום משלוח ו/או ביטוח חצתה את הרף – אתם לא תהיו מחויבים בתשלום מס (פטור זה מתייחס למוצרים רגילים, ישנם מוצרים ספציפיים המחויבים במס קניה כמו אלכוהול וסיגריות – על מס קניה בהמשך).

* בהזמנה הזמנה דרך שירות של EMS ׁ(שירות דואר בינלאומי מהיר ללקוחות פרטיים של דואר ישראל) ישנה אגרה קבועה של 35 ש”ח.

קניה בטווח של 75$-500$

בטווח מחיר זה אנו פטורים מתשלום מכס אך ייתכן וניאלץ לשלם מע”מ + מס קניה על המוצרים שעליהם הוגדר כחייבים בתלשום מס קניה מטעם רשות המיסים. המס בטווח זה חל על מוצרים רבים, איך ישנם מוצרים שזוכים לפטור מתשלום מס זה כמו מוצרי קוסמטיקה, רמקולים, אוזניות, אביזרי ספורט ועוד. מידע מקיף אודות מס קניה >>

יש להתעדכן באתר רשות המיסים בטבלת מיסים מרוכזת אודות כל המוצרים שחל עליהם במס (מסודר בצורה נוחה לפי קטגוריות). סוג המוצרים משתנה מידי תוקפה.

תרחישים אפשריים נוספים:

מוצר שעלותו פחותה מ-500$ אך תוספות משלוח וביטוח מחריגות מהטווח – במקרה ושילמנו על הביטוח ו/או משלוח בנפרד ולא במסגרת העסקה של המוצר אז נצטרך לשלם מע”מ בלבד ונהיה פטורים מתשלום מכס. אם המשלוח והביטוח ישולמו במסגרת הקניה תחויבו גם בתשלום מכס (וכן מס קניה אם הוא נמצא ברשימת המוצרים המחייבים במס זה).

חשוב לדעת – בחלק מאתרי הקניות אונליין מחו”ל הזמנות שתמבצעות בהפרש של מספר ימים ייחשבו כהזמנה אחת ואז עלות המיסים תכלול את כל המוצרים בכל הזמנות יחד כך שסכום המס עלול לתפוח.

קניה בטווח של 501$-1000$

קניה בטווח זה מחוייבת גם בתשלום מכס זאת בנוסף לתשלום מע”מ וכן מס קניה במידה והוא חל המוצרים שרכשתם. שיעור תשלום המכס אינו קבוע והוא מחושב בהתאם לערך החבילה + תשלומי משלוח וביטוח. סכום המכס מגלם בתוכו גם את מס הקנייה ומע”מ.

קניה מעל 1000$

דרגה זו כבר הופכת את הקניה למסחרית, כלומר אתם לא נחשבים לצרכן פרטי אלא כמעין סוחר שמשתמש בקניה לצורך מסחרי. למעשה, אתם נחשבים ליבואן במצב הזה ומחויבים בתשלום כמו יבואן – תשלמו את כל המיסים אך בגובה של יבואן מסחיר.

עמלות מכס - חשוב לדעת

חשוב לדעת כי במקרים בהם הזמנתם מוצרים בעלות גבוהה ייתכן כי תחויבו בתשלומים נוספים מטעם חברת השליחויות לשם שחרור החבילה מהמכס. למשל, במידה והחברה מאחסנת את המוצר במחסן בארץ אתם תיאלצו לשלם תוספת על האחסון. אז במקרים כאלה חשוב לבדוק את כל הפרטים האלו או פשוט לבצע משלוח רגיל.

הצהרת מחיר למכס

האם ישנה דרך להימנע מתשלום מכס? התשובה היא לא. אמנם המכס לא בודק את כל המוצרים – אך זה העניין מדובר בבדיקה אקראית לחלוטין ולכן הסתכנות היא מיותרת וצריך לקחת בחשבון מראש כי נצטרך לשלם מכס ולא לבנות על התחמקות מתשלום. אז מוטב להימנע מהתמחקות זו ולהצהיר הצהרת אמת למכס מול החברה המספקת את המוצר. ודאו כי אתם רוכשים את המוצר מספק אמין וותיק אשר יצהיר הצהרה נכונה ולא תופתעו פתאום בתשלום גבוה עקב הצהרה כוזבת. כמו כן, חשוב לדעת כי פקידי המכס פועלים בהתאם למחירים המקובלים בשוק ובהתאם קובעים גם את שיעור המכס, כלומר במידה וקניתם מוצר בזול אבל מחיר השוק שלו הוא גבוה הרבה יותר, ייתכן שתיאלצו בשל כך לשלם תשלום מכס גבוה יותר.

ערעור על תשלום מכס

הופתעתם וקיבלתם הודעה על כך שאתם מחויבים בתשלום מכס? במידה ומהבדיקות שלכם אין שום סיבה שתשלמו מכס זה מה שעליכם לעשות:

  1. אל תאספו את החבילה מסניף הדואר – טרם איסוף החבילה תגישו ערעור.
  2. הגישו ערעור ע”י מילוי “טופס ערעור מכס”.

במידה והגעתם לאסוף את החבילה שלכם וגיליתים כי קיבלתם “מתנה” לא צפויה של תשלום כספי נוסף מטעם המכס ואתם רוצים לערער על כך עליכם לפעול באופן הבא:

1. לא לאסוף את החבילה – במקרה כזה תשאירו את החבילה בסניף ותגישו קודם ערעור.

2. הגשת ערעור – את הגשת הערעור יש להגיש באמצעות טופס ערעור מכס

מה כולל הטופס?

  1. צילום קבלה/אישור מסך כי אכן קניתם את המוצר וכי העלות שלו היא נמוכה מסף המכס וכי ישנה התאמה בין הסכום ששולם להצהרה. יש לדאוג לצלם את הפרטים באופן ברור.
  2. מלאו את שמכם המלא
  3. רשמו מספר טלפון בו תהיו זמינים
  4. רשמו את מספר מעקב החבילה (מתחיל ומסתיים באותיות באנגלית ובאמצע מספרים)

איך מגישים את הערעור?

הגישו את הערעור באמצעות פניה לפקיד הדואר, פקס או מייל (האופציות האחרונות עדיפות ומהירות יותר לרוב). במידה והערעור התקבל אתם תקבלו חזרה טופס כי הפריט פטור מתשלום המכס וניתן לגשת עם אישור זה לסניף לשם שחרור הפריט.

את הערעור ניתן להגיש באמצעות פקיד הדואר, פקס או מייל. האופציה העדיפה היא דרך מייל או פקס שהיא לרוב הדרך המהירה יותר. במידה וזכיתם בערעור תקבלו טופס חדש כי הפריט הינו פטור מתשלום מע”מ עימו ניתן לגשת לסניף ולשחרר את הפריט.

ניתן לצרף למייל/פקס את הנוסח הבא:

לכבוד מכס ישראל,

הנדון:  בקשה לשחרור חבילה מס RY777777777SD (מס’ מעקב)

אני הח”מ מבקש לשחרר את חבילה מס’  RY777777777SD  הנמצאת בסניף דואר ישראל בתל אביב.

החבילה מכילה ” סמסונג גלקסי 10″ אשר עולה 99$

מצורפים למכתב:

* טופס 105(טופס ערעור)

* קבלה על עלות המוצר

יש לחתום עם השם מלא+מס ת.ז לנוחיות הפקיד הבודק.

את הפניה ניתן לשלוח אל אחת מכתובות המייל הבאות:

נשמע לשמוע את דעתך

Leave a reply

אודות קניה חכמה

אתר קניה חכמה הינו אתר צרכנות המתמקד בתחום קניות באינטרנט, בארץ ובחו”ל.

 

באתר שלל מדריכים וטיפים שימושיים לרכישה חכמה ומשתלמת של מגוון מוצרים.

רשתות חברתיות

צור קשר

קניה חכמה