מסכות להגנה מפני קורונה - המדריך המלא

כחלק מהאסטרטגיה להתמודדות ויציאה מהירה יותר ממשבר הקורונה משרד הבריאות הודיע לאחרונה כי חלה חובה על כל תושב בישראל לעטות מסכה על הפנים המרחב הציבורי, לפחות בתקופה הקרובה. אי הצטיידות ולבישת מסכות תהווה סכנה לשלום הציבור והפרה בוטה של הנחיות המשרד. עקב דיווחים סותרים/לא ברורים בנוגע לאופן השימוש ולאפקטיביות של המסכות ברחבי הרשת החלטנו לעשות סדר בנושא ולעמוד על ההבדלים בין המסכות תוך התייחסות לפרמטרים של ייעוד, יעילות וזמן שימוש.

מסכות בד

ייעוד: מסכות מבד, בין אם מדובר במסכה שרכשתם או במסכה מאולתרת הינה פריט לבוש שנועד למנוע מעבר של חיידקים מהלובש אותה לסביבה ותו לא.

יעילות: מדובר בפתרון אלטרנטיבי לאלו אשר טרם השיגו מסכה אחרת (מנתחים, נשימתית) והינה הפתרון הכי פחות יעיל להגנה מפני חלקיקים חיידקיים. על כל מקרה, חשוב שהמסכה תהיה מורכבת מלפחות 2-3 שכבות בד.

זמן שימוש: כמו כל מסכה אחרת, השימוש בה הוא חד פעמי ועד שעתיים בלבד בכל שימוש. לא מומלץ להשתמש בה שוב, אמנם כיבוס יסודי ושטיפה של המסכה עשוי להפחית את הסיכון של הימצאות חיידקים של נשימתיים, אך גם כאן מדובר בפתרון של חוסר ברירה וההמלצה היא שימוש חד פעמי תוך דאגה למציאת חלופה של מסכה אפקטיבית יותר בהקדם.

מחיר: מדובר לרוב במסכות ביתיות מאולתרות, ישנן מסכות אלטרנטיביות מעוצבות מבד (בעיקר ליופי, ללא כל אפקט היגייני והגנתי) בעלות משתנה.

איך מכינים לבד מסכה מבד? סרטון הדרכה שפורסם מטעם משרד הבריאות:

מסכות מנתחים (כירורגיות)

ייעוד: נועדו למנוע מעבר של נגיפים וחיידקים בעת נשימה מתוך הלובש אותה לשם מניעת הדבקת הסביבה.

יעילות: המסכה אינה אטומה דיה ולכן היא אינה מונעת הדבקה של הלובש ברמה גבוהה, לכן האפקט העיקרי הוא מניעת הדבקה של הסביבה. המסכה עשויה לחסום חדירה של טיפות גדולות, אך תהיה פחות יעילה בחסימת חלקיקים ברמת 1 מיקרומטר.

זמן שימוש: השימוש המומלץ הוא חד פעמי עד שעתיים בלבד.

מחיר: המחיר המומלץ לצרכן הוא 3.3 ₪ למסכה.

מסכות נשימתיות (N95, FFP)

n95 corona

ייעוד: מסכות אלו נועדו הן לשם מניעת מעבר חיידקים ונגיפים מתוך הלובש אותה אל הסביבה והן (במידת מה) לספק הגנה מסוימת על הלובש אותה מפני חדירת חיידקים בנשימה תחת התקן האמריקאי שקבע ה-CDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות) כאשר התקן המקביל שלו הינו התקן האירופי המחמיר EN149:2001+A1:2009 ולכן הן נחשבות גם כציוד בטיחות אישי (PPE).

יעילות: רמת האיטום והסינון של המסכה הינה גבוהה יותר ממסכות בד ומנתחים – הן מבחינה המבנה של המסכה אשר אוטמת את הפנים בצורה יותר הרמטית (יש להקפיד על לבישה נכונה לשם ניצול אפקטיביות מרבית) והן מבחינת רמת הסינון אשר חוסמת חיידקים ברמה גבוהה יותר בהתאם לתקן של המסכה (סינון X%  מתוך כל החלקיקים בגודל 0.3 מיקרון ומעלה):

  דרגת תקן אמריקאי NIOSHׁׁ) – National Institute for Occupational Safety and Health):

N95 – נמצאה כיעילה בסינון של כ-95% מהחיידקים אשר נישאים באוויר. עלותה עומדת על כ-30-70 ₪

N100נמצאה כיעילה בסינון של כ-99.7% מהחיידקים אשר נישאים באוויר. עשויה להגיע לעלות של מאות שקלים.

דוגמא למסכה של יצרנית אמינה מסוג זה M)3 MASK)

ישנן מסכות אשר עמידות או חסינות באופן מלא מפני חלקיקים שומניים (בדרגות R ו-P) ומכיוון שהן פחות רלוונטיות לנגיף הקורונה המסכות הפופולאריות להגנה מפני הנגיף הם בדרגות N (None) protection.

דרגות תקן סיני

KN95 המקבילה לתקן האמריקאי, נמצאה כיעילה בסינון של כ-93% מהחיידקים אשר נישאים באוויר. עלותה עומדת על כ-30-70 ₪.

דרגות תקן אירופאי (FFP – Filtering Face Piece):

FFP1 – הגנה של 80%, המחיר משתנה בהתאם לעיצוב המסכה (אם כולל מסננים להחלפה, אפשרות לתלייה על הצוואר וכו’), מסכה פשוטה תעלה באזור ה-15-25 ₪.

FFP2 – הגנה של 94% (לכן מסכה ברמה זו היא המקבילה לתקן האמריקני של N95)). עלות של כ-30-70 ₪.

FFP3 – הגנה של 99% עשויה להגיע למחיר של מאות שקלים.

הגנה פחותה לבעלי זקן וזיפים

נמצא כי מסכות נשימתיות יעילות פחות בהגנה על פני בעלי שיער פנים מכיוון שהאיטום הוא פחות הרמטי.

שסתומים/פילטרים – ייעוד והגנה

חשוב לדעת כי הייעוד של הפילטרים בנשמיות הסטנדרטיות נועדו להקל על הנשימה בלבד! הן על מנת להתנהל בסביבה של תנאי מזג אוויר חם (התואם את האקלים שבישראל) והן לשם מניעת גירוי של הפנים מה שעלול להוביל למגע במסכה ובפנים, פעולה שתגביר את הסיכון להפצת חיידקים. ישנם נשמיות המגיעות עם שסתום וחלקן ללא שסתום, אך ההגנה מפני חיידקים הינה זהה בשתיהן. יותר מכך, נמצא כי המסכות עם הפילטר מאפשרות יציאה של אוויר לא מסונן ולכן הן יעילות פחות בהגנת הסביבה ועלולה להגדיל סיכון להדבקה.

זמן שימוש: יש לציין כי ברמת העיקרון, כל הנשמיות מיועדות לשימוש חד פעמי וזאת ההמלצה. יחד עם זאת, במקרים של פנדמיה כמו המגפה הנוכחית לצד מחסור במסכות ישנה אפשרות לשימוש חוזר ברמה מוגבלת, זאת תוך שימוש באופן מפוקח בהתאם לזמן השימוש היומיומי (מפורט בהמשך), רמת הזיהום והסביבה בה שהיתם. בשימוש יומי הנשמיות מספקות הגנה של מספר שעות, זאת בהתאם לסוג המסכה והיצרן (יכול לנוע בין 3 שעות ל-14 שעות) ולכן יש לבדוק ולשאול את זמן ההגנה של המסכה טרם הקניה.

הוראות שימוש במסכות נשימתיות

  1. use maskראשית, יש לקנות נשמיות אשר עומדות מתקן מטעם יצרן אמין כך שהם יהיו בעלות אטימה מרבית. כמו כן, ודאו כי הנשמית מגיעה עם אטם אף, רכיב קריטי אשר תפקידו לבצע איטום וחדירה של חיידקים דרך מערכת הנשימה. לגבי פילטר הנשימה – כפי שצוין לעיל הוא נועד להקל על הנשימה בלבד ואין לו יתרון מבחינת הגנה מפני חיידקים.
  2. לבשו את הנשמית באופן תקין (מצורף וידאו להדגמה), יש לאחוז בנשמית בחלקה החיצונה בלבד ולשים רצועת תפס אחת מאחורי הצוואר והשניה היא בחלקו האחורי של הראש, מעל לקו האזניים.
  3. יש להדק בצורה המיטבית את תפס האף כך שתהיה אטימות מקסימלית, ייתכן כי במקרים מסוימים המסכה והתפס לא יתאימו בצורה מלאה למבנה הפנים של הלובש ולכן במקרה כזה ההמלצה היא להחליף למסכה מתאימה אחרת. כמו כן, נחזור על האמור לעיל כי הנשמיות אינן מספקות הגנה אפקטיבית לבעלי שיער פנים.

כמו כן יש להקפיד על כללי ההיגיינה הבאים (כמומלץ על פי ארגון ה-CDC):

  • נקו את היידים עם מים וסבון/חומר חיטוי מבוסס אלכוהול טרם לבישת המסכה
  • אל תגעו בחלק הפנימי של המסכה
  • השתמשו בזוג כפפות נקיות בעת חבישת המסכה
  • בדקו את תקינות הרכיבים השונים במסכה (רצועות, שסתום) על מנת לוודא כי האטימות תהיה מקסימלית
  • כמצוין לעיל תעשו בדיקה של אטימות תפס האף.
  • במידה וקיים פגם בחלק כלשהו במסכה או אי אטימות של סתם האף – החליפו אותה/נסו מסכה אחרת.

כמו כן, במידה ואתם חשים צורך להוריד את המסכה לרגע (אם זה עקב תחושה לא נעימה, צורך לנשום אוויר) חשוב לא להוריד את המסכה למטה מתחת לסנטר כי אז החיידקים בנשימה יעברו אל המסכה ולכן רצוי להוריד את המסכה בעדינות דרך הרצועות ולשים בכיס.

סרטון הדרכה

הקפידו על שימוש נכון במסכה!

חשוב להבין ולהתייחס למסכה כאל גורם מזהם – כלומר היא הקו המפריד ביניכם לבין חיידקים וגורמי זיהום סביבתיים, לכן יש להקפיד על שימוש נכון במסכה, לשמור על כל כללי ההיגיינה ולחבוש ולהוריד את המסכות כשאתם לבושים בכפפות היגיינות אי הקפדה על כללי השימוש או שימוש חוזר במסכות מעבר לזמן המומלץ עלול להוביל לתוצאה הפוכה ולהגביר את הסיכון להידבקות והפצת חיידקים ונגיף הקורונה.

מקורות:

https://lbscience.org/2020/03/09/%D7%9C%D7%90-%D7%9B%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%A1%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%A0%D7%95%D7%9C%D7%93%D7%95-%D7%A9%D7%95%D7%95%D7%AA/

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

http://emag.medicalexpo.com/which-masks-actually-protect-against-coronavirus/

https://davidson.weizmann.ac.il/online/askexpert/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%9E%D7%A1%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%92%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%A4%D7%A0%D7%99-%D7%94%D7%A4%D7%A6%D7%AA-%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%AA

https://www.osh.org.il/uploadfiles/nl_0912_kanovich_masihot.htm

שימוש במסכות בקרב הציבור הרחב – נייר עמדה

אודות קניה חכמה

אתר קניה חכמה הינו אתר צרכנות המתמקד בתחום קניות באינטרנט, בארץ ובחו”ל.

 

באתר שלל מדריכים וטיפים שימושיים לרכישה חכמה ומשתלמת של מגוון מוצרים.

רשתות חברתיות

צור קשר

קניה חכמה